Greeneco JES 1 JES2

25,6 MWe kurulu güç yıllık 204.800.000 kWh elektrik üretim kapasitesindedir.

Yıllık yaklaşık 50 Milyon m3’lük doğal gaz karşılığı yaklaşık her yıl 22 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilerek, ülkemiz cari açığının azaltılmasına katkı sağlamaktadır.

 

Tekkehamam

Jeotermal Alanı

Denizli Sarayköy de 2 bin 250 hektar alanda gerçekleştirilen yatırım; yenilenebilir, temiz enerji üretimi ile çevreye duyarlılığı ve yüksek teknolojisiyle hayata geçirilen örnek projedir. Greeneco enerji jeotermal işletme sahası, türkiye’nin ilk bilinen jeotermal kaynaklarının bulunduğu tekkehamam jeotermal alanının bir parçası niteliğindedir.

Bölgede uzmanlarca tespit edilmiş gebelerderesi ve demirtaş gibi aktif fayların üzerinde kaynarçay, uyuz hahamı, kokar hamam, demirtaş, kızıldere, tekkehamamı, babacık, inaltı, çavuşoğlu doğal kaynaklarının bulunduğu   yüzlerce yıldan beri aktif bir jeotermal alandır.

Greeneco enerji, bu alanın doğal çıkışların yoğun olduğu ve kot olarak en düşük bölümünde bulunmaktadır.

Bölgedeki ilk jeotermal enerji amaçlı kuyu 1964 yılında açılmış olup ilk jeotermal santral ise kızıldere’de t.e.k. tarafından 1984 yılında faaliyete geçirilmiştir.

İlk kuyunun açıldığı günden bugüne 56 yıldır bölgede jeotermal elektrik üretimi amaçlı faaliyetler devam etmektedir.

Kızıldere-tekkehamam jeotermal alanında 5 firmanın toplam 388 mwe kurulu güce sahip santralleri bulunmaktadır. Bu jeotermal santraller denizli’nin elektrik tüketiminin % 70 ini karşılamaktadır.

Toplamda 6 ünite devreye alınmış olup 106 MW'lık güce ulaşmıştır.

Santrallerimiz de binary sistemde çalışan türbinler yer almıştır. Binary tipi, yüksek verimli modern santraller de çevreye herhangi bir karbondioksit emisyon salınımı oluşmamaktadır. Üretim kuyularından gelen akışkan, tamamen kapalı çevrimde yüksek ısısı kullanıldıktan sonra, rezervuar dengesinin korunması amacıyla reenjeksiyon kuyusu ile yer altına geri basılmaktadır. Türkiye’de bu alanda ilk yerli türbin kullanılmıştır.

 

 

 

 

deneme bonusu veren siteler